Powietrze w Szczecinku nie takie złe

Na stronach internetowych powiatu szczecineckiego pojawiły się wyniki badań jakości powietrza dla wybranych miejscowości w Polsce. – Zdajemy sobie sprawę, że to nasze zakłady były uważane za główne źródło zanieczyszczeń w mieście. Okazuje się jednak, że tak nie jest – komentuje Rafał Bernasiński z Kronospanu w Szczecinku.

Jakość powietrza w Szczecinku jest na średnim poziomie dla województwa zachodniopomorskiego. W niektórych badaniach nawet okazuje się, że plasuje się w mniej zanieczyszczonej części rankingu miast, zbadanych przez stacje monitoringu powietrza. Wyniki zanieczyszczeń w 2010 roku pyłami PM 10 plasują Szczecinek na poziomie stolicy województwa. Znacznie bardzie zatrute są Poznań, Zakopane i Kraków.

Zawartość benzoalfapirenu w powietrzu. Szczecinek poniżej średniej krajowej
Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku zawartości benzoalfapirenu, którego zawartość w powietrzu jest najwyższa na terenie województwa, jednak średnioroczne stężenie BaP i tak plasuje Szczecinek poniżej średniej krajowej. Najwyższe stężenia tego związku występują podczas okresu grzewczego, podobnie jak we wszystkich innych miastach w Polsce. Analizę przeprowadzono na podstawie wyników badań stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspekcji Ochrony Środowiska.

Analiza porównawcza zawiera także odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na interpelację posłów Czesława Choca i Stefana Strzałkowskiego dotyczącą poziomu stężenia pyłu zawieszonego oraz benzo(a)pirenu:
1. badania jakości powietrza prowadzone w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska przez Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują, że stężenia pyłu zawieszonego w powiecie szczecineckim nie odbiegają w żaden sposób od mierzonych w województwie zachodniopomorskim. Wartości stężeń kształtują się na poziomie średniej w województwie (21 ug/m3w roku 2007) i stanowią przeciętnie połowę wartości dopuszczalnej.
2. wysokości stężeń benzo(a)pirenu mierzone na stacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Szczecinku są w porównaniu do wartości normatywnej na relatywnie wysokim poziomie (stężenie średnie roczne w roku 2007 w tym miejscu wynosiło 3,7 ng/m3)., jednak na podobnym bądź wyższym poziomie wysokości stężeń mierzone są na 40% stanowisk pomiarowych PMŚ BaP w kraju. Ministerstwo w tym miejscu zaznacza, że mimo wszystko jest to bardzo niski poziom stężeń, w praktyce trudny do osiągnięcia nie tylko w warunkach polskich. Ministerstwo zwraca również uwagę na fakt, że normatywna wartość dla BaP na poziomie 1 ng/m3, określona jako poziom docelowy, ma być osiągnięta w roku 2013.

W odpowiedzi Ministerstwo także podaje, iż „najczęstszą wskazywaną przez specjalistów przyczyną podwyższonych stężeń BaP w Polsce było oddziaływanie emisji związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków (ponad 45%), a w następnej kolejności emisją z zakładów przemysłowych, ciepłowni i elektrowni (13%) oraz specyficzne lokalne warunki rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń (9%).”

- Jesteśmy zadowoleni z wyników tych badań. Potwierdzają one poprzednie raporty dotyczące stanu powietrza w Szczecinku – mówi Rafał Bernasiński z Kronospanu w Szczecinku – Zdajemy sobie sprawę, że to nasze zakłady były uważane za główne źródło zanieczyszczeń w mieście. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Działalność zakładów wiąże się, co prawda, z incydentalną emisją nieprzyjemnych zapachów, jednak spełnia wszystkie normy dotyczące wprowadzania pozostałych gazów do środowiska – dodaje Bernasiński.

Szczegóły dotyczące aktualnych wyników badań jakości powietrza można znaleźć na stronach Powiaty Szczecineckiego www.powiat.szczecinek.pl

Tezy stowarzyszenia Terra przeciwko Kronospanowi nieuzasadnione
Przypomnijmy, że w Szczecinku powstało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA, którego członkowie zabiegają o to, by Zakład Kronospanu przestał funkcjonować w mieście. Opierając się na ekspertyzie eksperckiej prof. Adama Grochowalskiego, stowarzyszenie zarzucało Kronospanowi, że jest winien wysokiego poziomu bardzo rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu na terenie Szczecinka.

Kronospan zwrócił się bezpośrednio do profesora, z pytaniem, czy takie twierdzenie jest uzasadnione. - Profesor w odpowiedzi stwierdził, że „Sprawa nie może dotyczyć bezpośredniego przełożenia na zawartość B(a)P w powietrzu, gdyż brak w tym zakresie jakichkolwiek danych wiążących te dwa aspekty. Można by próbować obliczać stężenie B(a)P w spalinach, ale tylko wówczas, gdyby pobrać taki materiał ze strumienia spalin o zmierzonej objętości i innych parametrach etc., a tak nie było.” Profesor Grochowalski podkreśla, że jego badania nie mogą dotyczyć jakiejkolwiek emisji BaP do powietrza, gdyż nie tego dotyczyły: „Przedmiotem badania była próbka materiału stałego (grudka niespalonych trocin lub pyłu) pobrana podobno (nie mam w tym zakresie pisemnego oświadczenia - wynika ono z rozmowy telefonicznej) z jednego z emitorów w Szczecinku (nawet nie podano, że z Kronospanu). Wyniki badań posiada SIS TERRA jako zlecający.” – informuje Wortal Płyta Meblowa.pl, rzecznik prasowy Kronospanu Rafał Bernasiński.

- Odpowiedź profesora Grochowalskiego jest końcem kwestii odpowiedzialności Kronospanu za wysoki poziom benzo(a)pirenu w Szczecinku - mówi Bernasiński, Rzecznik Prasowy Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. – Teraz wreszcie jest szansa na merytoryczne podejście do tematu. Myślę, że Stowarzyszenie Terra nie będzie negować opinii swojego własnego eksperta - dodaje.

Ekspertyzy prof. Grochowalskiego były głównym argumentem SIS Terra na poparcie tezy o emitowaniu przez koncern BaP, szkodliwego związku chemicznego. Stało się to głównym powodem odrzucenia Programu Ochrony Powietrza dla powiatu szczecineckiego, który także ocenił niezmiernie niskie prawdopodobieństwo odpowiedzialności Kronospan w tym aspekcie. Również planowana przez koncern budowa elektrociepłowni nie uzyskała akceptacji ze względu na domniemany negatywny wpływ na poziom benzo(a)pirenu.
Wszystkie dotychczasowe wyniki badań i ekspertyzy stwierdzające, że Kronospan ze względów technologicznych nie jest emitentem benzo(a)pirenu, wykonane przez państwowe służby ochrony środowiska i niezależne laboratoria, były dotąd przez SIS Terra odrzucane, jako niewiarygodne.

 

Tagi