MDF
MDF (ang. medium-density fibreboard) - płyta pilśniowa średniej gęstości stanowiąca podstawowy materiał do produkcji mebli.
Materiałem wyjściowym na płyty pilśniowe sucho formowane są zrębki (korowane lub nie). Zrębki są pobierane ze składowiska i dostarczane do stacji zasypowej, gdzie od razu następuje sortowanie przy użyciu sortownika. Posortowane uprzednio zrębki są kierowane do mycia. Następnie mokre zrębki są kierowane do podgrzewacza gdzie następuje ich parowanie. Częściami roboczymi termorozwłókniacza (defibratora) są dwie tarcze, z których jedna jest zamocowana na stałe, natomiast drugą możemy regulować szczeliny pomiędzy tarczami. Tak przygotowana masa włóknista trafia do zaklejarek. Do zaklejenia używa się żywice mocznikowo-formaldehydowej lub mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Stopień zaklejenia włókien waha się w granicach 10 ¸13%. Zaklejona masa włóknista jest kierowana do suszarni. Zastosowano tutaj suszarnię rurową, której wydajność kształtuje się na poziomie 38 ton /h odparowanej wody. Jako medium grzejne wykorzystano tutaj spaliny, które umożliwiają dostarczenie ciepła na wlocie do suszarki do 600°C, natomiast na wylocie z suszarki rurowej temperaturę ok. 100°C. Przy tak wysokich temperaturach szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość zwęglanie tak drobnych frakcji drzewnej. Następnie masa włóknista jest transportowana do stacji nasypowej (sortowniki pneumatyczne, włókno o wilg. 1,5 ¸2%). Jest to stacja grawitacyjna jednostopniowa, gdyż w przypadku tego typu płyt nie ma zróżnicowania na warstwy zewnętrzne i wewnętrzne. Usypany kobierzec zaraz po wyjściu ze stacji nasypowej jest poddany kontroli na występowanie zanieczyszczeń w postaci ciał obcych. Kobierzec jest dalej transportowany do prasy w celu wstępnego prasowania. Następnie wstęga transportowana jest do prasowania właściwego. Prasowanie to odbywa się w prasie ciągłego prasowania Conti-Roll firmy Siempelkamp (długość prasy 33 m, 5 sekcji grzewczych, indywidualne sterowanie siłownikami prasy), temperatura jest przekazywana taśmie stalowej przy pomocy nagrzanego powietrza. Taśma o grubości 3,5 mm jest rozpięta jako bezkońcowa wstęga na trzech walcach i jest izolowana cieplnie, aby nie następowały straty ciepła w wyniku ochłodzenia się taśmy, co jednocześnie eliminuje zupełnie problem rozszerzalności liniowej taśmy. Docisk taśmy stalowej do prasowanej płyty jest realizowany przez zespół rolek dociskowych. Płyta pozyskiwana jest w postaci niekończącej się wstęgi, dlatego też za prasą znajduje się stanowisko formowania arkuszy płyt. Zastosowane tutaj trzy suporty z zamocowanymi piłami. Dwa z nich nadają wstędze odpowiedni wymiar szerokości, natomiast trzecia z nich służy do obcinania wstęgi na długość. Przesuw odbywa się pod odpowiednim kątem, który wynika ze złożenia prędkości posuwu wstęgi oraz ruch posuwowego suportu roboczego z zamocowaną piłą tarczową. Tak otrzymane płyty bada się wykrywaczem wad, mierzy się ich grubość oraz waży. Potem umieszcza się je w dwóch chłodniach gwiaździstych (obrotnice temperatura ok.140°C chłodzenie do temp. 80°C).
Zasadniczą cechę tak produkowanych płyt jest to, że zewnętrzne warstwy posiadaj wyższą gęstość niż warstwa środkowa. Taki rozkład gęstości jest pożądany, gdyż wspomaga on odporność warstw zewnętrznych tworząc warstwę barierową dla wody. Należy jednak pamiętać o tym, że gęstość wewnątrz płyty jest również bardzo ważną sprawi z punktu widzenia możliwości zastosowania płyty do głębokiego, profilowego frezowania. Na życzenia klienta przewiduje się możliwość uszlachetniania powierzchni tych płyt poprzez szlifowanie. Wykorzystuje się to podobnie jak w przypadku płyt wiórowych na szlifierce 8wałowej.
Charakterystyka płyt:
§ Płyta MDF jest produkowana w grubościach 3-38 mm, w formatach o wymiarach 2800x2070 mm. Na konkretne żądanie odbiorcy można uzyskać arkusze o maksymalnej szerokości 2800 mm i maksymalnej długości 6000 mm. Oferuje się płyty surowe, oklejane jednostronnie, oraz dwustronnie do pełnego zastosowania.
§ Płyty HDF (gęstość > 900 kg/m3) o grubościach 6 i 8 mm znajduje zastosowanie w produkcji paneli podłogowych, których powierzchnia wykończona jest przy pomocy papierów nasyconych żywicą klejową, a jako warstwę stosuje się folię lakierową. Na potrzeby rynku płyta HDF jest produkowana o grubości 3 mm, w formacie standardowym 2800x2070 mm. Na konkretne żądanie odbiorcy można uzyskać arkusze o maksymalnej szerokości 2800 mm i maksymalnej długości 6000 mm. Płyta oferowana jest do sprzedaży jako jednostronnie wykończona lub w postaci surowej płyty.
§ Płyta LDF (gęstość < 500 kg/m3) są produkowane dla własnych potrzeb, z zastosowaniem ich na panele ścienne. Płyty te w podobieństwie do paneli podłogowych również uszlachetnia się papierem dekoracyjnym.
Opis pochodzi ze sprawozdania z ćwiczeń terenowych z zakładu Kronopol Żary. Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Macieja Boczyło