OSB
OSB (ang. Oriented Strand Board) - drewnopochodna, odporna na wilgoć, trójwarstwowa płyta wiórowa wykorzystywana w budownictwie.
Płyty OSB produkowane są jako płyty jedno- lub wielowarstwowe. Płyty jednowarstwowe znajdują zastosowanie jako warstwy środkowe sklejki. Płyty wielowarstwowe (najczęściej 3-warstwowe) zbudowane są w następujący sposób: Wszystkie warstwy składają się z długich, wysmukłych wiórów (najczęściej sosnowych) pozyskanych poprzez skrawanie małowymiarowego drewna okrągłego (kłody o długości z reguły 2,2m). Skrawanie odbywa się wzdłuż przebiegu włókien, w kierunku stycznym. Warstwy zewnętrzne składają się z orientowanych w kierunku tzw. większej osi płyty (równolegle do przebiegu linii produkcyjnej). Co najmniej 70% wiórów musi być zorientowanych w tym kierunku, inaczej płyty nie możemy nazwać orientowaną. Wióry warstwy wewnętrznej zorientowane są najczęściej w kierunku prostopadłym w stosunku do wiórów warstwy zewnętrznej. Ze względu na pożądane właściwości płyt OSB do ich zaklejania używa się różne żywice syntetyczne, takie jak UF, MUF, PMUF oraz PMDI. Płyty OSB podlegają następującemu podziałowi:
- OSB/1: Płyty ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w warunkach suchych
- OSB/2: Płyty nośne, warunki suche
- OSB/3: Płyty nośne, warunki wilgotne
- OSB/4: Płyty o podwyższonej zdolności przenoszenia obciążeń, warunki wilgotne
Płyty OSB/1 i /2 zaklejane są żywicami UF, ze względu na to, iż żywica UF nie jest odporna na wodę, lecz jest tania i łatwa w stosowaniu. Natomiast płyty OSB/3 i /4 zaklejane są w sposób bardziej skomplikowany: warstwa środkowa płyty zaklejona jest klejem PMDI, natomiast warstwy zewnętrzne zaklejone są żywicą PMUF. Płyty te różnią się stopniem zaklejenia wiórów - OSB/4 ma stopień zaklejenia większy niż /3.
Otrzymany w ten sposób wyrób odznacza się doskonałymi właściwościami wytrzymałościowymi wzdłuż większej osi płyty (zwłaszcza na zginanie statyczne).
Płyta OSB jest powszechnie wykorzystywana jako zamiennik sklejki i desek w technologii lekkiego szkieletu drewnianego oraz jako poszycia ścian, podłóg i dachów, używa się go do wytwarzania elementów kompozytowych, zastępujących belki drewniane. Element taki ma postać dwuteownika, którego średnik jest z płyty OSB a główki z drewna klejonego.
Obecnie w Polsce produkuje się wyłącznie płyty OSB/3 oraz OSB/4. Technologia produkcji tych płyt została również opracowana i wprowadzona po raz pierwszy w Polsce.
Źródło:
www.wikipedia.pl