Grupy Azoty i Pfleiderer stawiają na wieloletnią współpracę

Przedstawiciele Grupy Azoty oraz Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. zawarli umowy o współpracy w zakresie dostaw mocznika stanowiącego jeden z podstawowych surowców do produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.

 

Umowy zawarte pomiędzy Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. a kędzierzyńską spółką Silekol Sp. z o.o. należącą do Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. zostały zawarte na okres 5 lat i regulują warunki handlowe pomiędzy stronami do 2018r. z możliwością przedłużenia tej współpracy. Łączna szacunkowa wartość zawartych dziś umów wynosi 910 mln zł, z czego blisko 700 mln złotych stanowi kontrakt kędzierzyńskich Spółek.

- Długofalowa współpraca, którą podjęliśmy w wyniku dzisiaj podpisanych umów pozwoli obu stronom na stabilny rozwój biznesowy. W przypadku Silekol Sp. z o.o. wpłynie korzystnie na działania całej Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.oraz Pfleiderer w Europie, gdyż żywice produkowane w Kędzierzynie Koźlu szeroko wykorzystujemy w produkcji materiałów drewnopochodnych. Umowa jest potwierdzeniem wdrażania przez Grupę Pfleiderer w Europie strategii rozwoju i wzrostu. Zapewnienie stabilnych dostaw kluczowych surowców, takich jak mocznik, jest niezbędne do jej realizacji - powiedział Wojciech Gątkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.

- Zawarta umowa świetnie pokazuje jak rozwojowym produktem jest mocznik, który jest nie tylko podstawowym nawozem azotowym ale znajduje też zastosowanie w wielu innych, często nowych gałęziach przemysłu. Przemysł drewnopochodny związany z branżą meblarską i budowlaną świetnie prosperuje w Polsce stanowiąc jeden w ważniejszych elementów krajowego eksportu. Cieszymy się, że nasze decyzje sprzed lat dotyczące zwiększenia zdolności produkcyjnych mocznika oraz jego dalszego przetwórstwa w kierunku melaminy były trafione i są one teraz podstawą do rozwoju kolejnych gałęzi przemysłu - uzupełnia Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Grupa Azoty oraz Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. to wieloletni partnerzy handlowi w zakresie przetwórstwa melaminy i mocznika.

 

Tagi