Innowacje, efektywność, rozwój - Ligna Hannover 2011

Innowacje, efektywność, rozwój - to hasła przyświecające nadchodzącej edycji imprezy będącej miejscem spotkań ludzi z sektora przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej z całego świata. W dniach 30 maja - 3 czerwca 2011 na LIGNA HANNOVER wystawcy oraz goście z różnych krajów i regionów omówią najnowsze trendy i gorące tematy w branży.

 

To już potwierdzona informacja: wszyscy liderzy obu sektorów obecni będą na targach. Wiele mówi to o randze imprezy jako najważniejszej międzynarodowej wystawy branżowej, na której prezentowane są nowe technologie, procesy i produkty. We wszystkich niemal obszarach tematycznych LIGNA HANNOVER pokazane zostaną w tym roku przełomowe innowacje. Właśnie tutaj bowiem premiery po raz pierwszy prezentowane są międzynarodowej widowni - podkreśla Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe AG.

 

LIGNA HANNOVER 2011 osiągnie - według danych przekazanych przez Stephana Ph. Kühne - wskaźniki nie gorsze niż te z poprzedniej edycji, mimo że nie wszystkim reprezentowanym na targach sektorom udało się już w pełni wyjść z sytuacji spowodowanej spowolnieniem gospodarczym: Spodziewamy się 1700  wystawców z 50 krajów - są to firmy, które dzięki prezentacji innowacyjnych rozwiązań będą miały swój wkład w rozwój branży - informują organizatorzy. Ponad połowa wystawców przyjedzie do Hanoweru spoza granic Niemiec. Firmy wykorzystają unikatową możliwość, jaką daje udział w wydarzeniu branżowym o skali globalnej, by zaprezentować swe nowości na forum międzynarodowym. Goście zagraniczni stanowić będą ponad jedną trzecią ogółu zwiedzających - to niewątpliwie wyróżnia targi LIGNA i podkreśla ich międzynarodowy charakter. W roku 2009 - na poprzednią edycję imprezy - przyjechało 80 000 gości z 90 krajów; 95% stanowiły osoby odpowiadające za zakupy i inwestycje w firmach.

 

Na LIGNA HANNOVER zaprezentowane zostanie szerokie spektrum technologii wykorzystywanych na poszczególnych etapach łańcucha produkcyjnego i dystrybucyjnego. Obejmują one wszystkie sektory gospodarki leśnej oraz przemysłu obróbki i przeróbki drewna. Dzięki temu targi te to platforma, na której w jednym miejscu spotykają się osoby decyzyjne z całej branży drzewnej.

 

Tematyka targów LIGNA HANNOVER obejmuje - prócz gospodarki leśnej i technologii w leśnictwie (prezentowanych na terenie otwartym i w pawilonach wystawienniczych pod dachem Expo) - także wyposażenie tartaków oraz produkcję materiałów drewnopochodnych i fornirów (w hali 27), obróbkę drewna litego (w halach 12 i 13), produkcję mebli (w halach 22 - 26), bioenergię z drewna (na terenie otwartym, w pawilonach i w hali 13) oraz forum rzemiosła stolarskiego i ciesielskiego (w halach 11, 12 i 14 - 17).

 

Kluczowe tematy imprezy to innowacje, nowe rozwiązania, przełomowe produkty i technologie oraz materiały i procesy pomagające poprawić efektywność. Bogactwo tematyczne targów i fakt, że znajdą się na nim wszystkie etapy produkcji, wyróżnia LIGNA HANNOVER spośród innych imprez tej branży na świecie oraz pozwala gościom wykorzystać efekt synergii i zyskać w pełni kompleksowy obraz rynku.

 

 

W centrum uwagi na LIGNA HANNOVER 2011

 

Trzy gorące tematy - konstrukcje lekkie, technologie obróbki powierzchniowej i bioenergia z  drewna - zostaną szczególnie wyeksponowane na nadchodzącej edycji targów LIGNA HANNOVER i zyskają tym samym rangę, na którą zasługują.

 

W obszarze poświęconym konstrukcjom lekkim dużo uwagi poświęcone zostanie meblom i wzornictwu przemysłowemu. Zaprezentowane zostaną tam kompleksowe rozwiązania i projekty, które łączą w sobie walory użytkowe i nowoczesny design, a do tego cechują się lekkością i subtelnością konstrukcji.

 

Po raz pierwszy drugiego i trzeciego dnia targów odbędzie się Międzynarodowa Konferencja nt. Paneli Lekkich „Think Light - International Conference on Lightweight Panels" zorganizowana przez austriacką spółkę Technical Conference Management, Dr. Kurt Fischer KG we współpracy z Deutsche Messe oraz organizacją Interessengemeinschaft Leichtbau. Celem imprezy jest prezentacja aktualnego stanu techniki i oferty w zakresie materiałów lekkich z drewna. W swych wystąpieniach międzynarodowi eksperci zajmą się między innymi tematyką dystrybucji, wytwarzania, obróbki i przeróbki paneli lekkich, a także ich właściwościami fizycznymi oraz nastawieniem konsumentów do mebli z tego typu materiałów.

 

Tematyka konstrukcji lekkich obecna będzie także w obszarze wystawienniczym. Wiodący producenci obrabiarek i dostawcy rozwiązań branżowych zaprezentują innowacyjne koncepcje oraz kompetencje w zakresie produktów i usług wykorzystywanych przy produkcji konstrukcji lekkich. W centrum uwagi znajdzie się produkt końcowy - mebel - jako efekt zastosowania nowoczesnych maszyn i komponentów w połączeniu ze wzornictwem, kluczowym elementem wpływającym na emocje odbiorców i ich decyzje zakupowe. Proces tworzenia konstrukcji lekkich przedstawiony zostanie nie tylko na poszczególnych stoiskach, lecz również w trakcie prezentacji na żywo w specjalnym warsztacie targowym. Na własne oczy zobaczyć można będzie tam, jak krok po kroku przebiega montaż mebla z paneli lekkich.

 

W halach poświęconych przemysłowi meblarskiemu w tym roku dużo uwagi poświęcone zostanie obróbce i pokrywaniu powierzchni. Zaprezentowane tam maszyny pozwalają na stworzenie zupełnie nowych wizualnie mebli - a przez to nowych trendów w aranżacji wnętrz. Nowoczesne pokrycia powierzchni umożliwiają produkcję innych niż dotąd paneli podłogowych pasujących do stylu życia na miarę XXI wieku. Materiały o ulepszonych właściwościach i nietradycyjnym wzornictwie to również inspiracja do tworzenia własnego stylu i indywidualnego wystroju wnętrz.

 

Wzrost zapotrzebowania na przyszłościowe rozwiązania w zakresie efektywnego zarządzania energią znajduje odzwierciedlenie w rozbudowie obszaru tematycznego poświęconego bioenergii z drewna na targach LIGNA HANNOVER 2011. Swe stoiska będą tam miały wszystkie wiodące firmy z tego sektora. Drewno to co prawda materiał odnawialny, ale jego zasoby nie są nieograniczone - dlatego przyszłość energetyki drzewnej zależy od tego, jak szybko upowszechniać będą się innowacyjne i efektywne metody oszczędnego gospodarowania tym surowcem. LIGNA - jako najważniejsza światowa platforma spotkań sektora leśnictwa i branży drzewnej - stawia sobie za cel pokazanie możliwych kierunków rozwoju energetyki wykorzystującej drewno. Wiele ciekawych inspiracji i rozwiązań znajdą tu zarówno duże koncerny, jak i mniejsze firmy lub inicjatywy chcące postawić na drewno jako przyszłościowy surowiec energetyczny. Ten ważny obszar tematyczny uzupełniony zostanie przez III Międzynarodowe Forum Gospodarczo-Eksportowe Bioenergii zorganizowane przez BBE i VDMA. Eksperci dyskutować będą na nim o możliwości i drogach rozwoju międzynarodowego rynku bioenergii. Gości targów zapraszamy do udziału w forum - odbędzie się ono drugiego dnia imprezy w godzinach 10.00 - 18.00 w Centrum Konferencyjnym na terenach wystawienniczych.

 

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyć się będzie z pewnością kongres pod hasłem „Zrównoważony rozwój przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej podstawą trwałego wzrostu krajów europejskich" zorganizowany w ramach projektu unijnego IN2WOOD. Odbędzie się on pierwszego dnia targów. Zaprezentowane zostaną na nim najnowsze trendy w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami leśnymi i cennym surowcem, jakim jest drewno, w Europie i na świecie. Mowa będzie też o kierunkach rozwoju międzynarodowej współpracy na poszczególnych etapach łańcucha produkcyjnego w przemyśle drzewnym oraz w zakresie gospodarki leśnej.

 

Na LIGNA HANNOVER nie może też zabraknąć wydarzeń związanych z faktem, że rok 2011 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów. Patronat nad tym wydarzeniem w Niemczech objął prezydent Christian Wulff. W ramach Międzynarodowej Konferencji nt. Strategii Jutra, która odbędzie się drugiego dnia targów, podjęte zostaną tematy związane z różnymi kierunkami rozwoju gospodarki leśnej. Referaty w ramach konferencji wygłoszą eksperci ze świata biznesu i polityki.

 

Targi LIGNA wyróżnia niezwykle bogaty program 

Targi LIGNA od lat wyróżnia bogaty program: prezentacje specjalne zawierające cenne wskazówki praktyczne, seminaria i konferencje specjalistyczne, międzynarodowa giełda kontaktów i kongresy branżowe. Dzięki temu uczestnicy targów mają wiele okazji do networkingu i transferu wiedzy. Ścisła współpraca z wystawcami i sekcją obrabiarek do drewna w ramach Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń VDMA pozwala organizatorom wzbogacać program targów o tematy i obszary zgodne z najnowszymi trendami i kierunkiem rozwoju branży.

 

Po raz pierwszy Niemiecki Związek Przemysłu Tartacznego i Drzewnego (BSHD) zaprezentuje się w hali 27 w ramach wydarzenia „Rzemieślnicy i dostawcy". Ponadto organizacja ta zorganizuje w hali 12 prezentację dla przedsiębiorstw produkujących piły do drewna liściastego.

 

Nowością na tegorocznej edycji imprezy będzie też międzynarodowe forum „IN2WOOD" - spotkanie trzynastu parterów współpracujących przy projekcie, którego celem jest stworzenie strategicznego planu działań prowadzących do wdrożenia innowacyjnych procesów w sektorach gospodarki związanych z leśnictwem i drewnem. W ramach inicjatywy tworzone są m.in. systemy do zarządzania zasobami leśnymi, innowacyjne platformy wspomagające zrównoważone i efektywne energetycznie wykorzystanie drewna jako surowca czy systemy optymalizacyjne do stosowania w logistyce i obiegu informacji.

 

Kolejną premierą będzie w tym roku prezentacja przepływu informacji w obrębie całego procesu pozyskiwania drewna: od ścięcia drzewa do przekazania go do obróbki. W pawilonie 33 i na placu pod dachem EXPO pokazywane będą systemy do przekazywania danych od chwili przyjęcia drewna do zakładu do momentu wystawienia faktury.

 

Na LIGNA HANNOVER dużo uwagi poświęcone zostanie faktowi, że rok 2011 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Lasów. Planowane są w związku z tym wydarzenia specjalne skierowane do osób decydujących o rozwoju gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego w Europie i na świecie. Akcent położony zostanie na rozwój idei klastra: wsparcie dla budowy międzynarodowej sieci kontaktów i jeszcze intensywniejszego transferu wiedzy. Tematyka ta zagości też na Międzynarodowej Konferencji nt. Strategii Jutra organizowanej przez Deutsche Messe AG i Ministerstwo Rolnictwa Dolnej Saksonii. Patronat nad obchodami Międzynarodowego Roku Lasów w Niemczech objął prezydent Christian Wulff.

 

Rozbudowa i rozwój rynków bioenergii na świecie będzie głównym tematem III Międzynarodowego Forum Gospodarczo-Eksportowego Bioenergii. Jego organizatorami są: Niemiecki Związek Bioenergii (BBE) i Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA). Drugiego dnia targów eksperci ze świata spotkają się, by omówić rozwój rynku bioenergii i związane z tym szanse dla poszczególnych gospodarek oraz kwestię eksportu energii z drewna.

 

Przegląd tematyki związanej z technologiami energetycznymi i leśnictwem znajdzie się na terenach otwartych oraz w pawilonach pod dachem EXPO. W ramach prezentacji specjalnych „Energia z drewna" i „Ogrzewanie drewnem" w centrum uwagi znajdzie się obróbka drewna i innych materiałów opałowych oraz uprawa lasów do celów energetycznych.

 

Wśród głównych tematów na targach LIGNA HANNOVER 2011 - prócz bioenergii z drewna - znajdą się także konstrukcje lekkie i technologie obróbki powierzchniowej. Wiodące firmy z sektora budowy maszyn i dostaw dla przemysłu zademonstrują swe osiągnięcia i kompetencje w zakresie budowy mebli z paneli lekkich. W centrum uwagi znajdzie się mebel jako produkt końcowy łączący w sobie doskonałość techniczną - wynikającą z zastosowania nowoczesnych obrabiarek i komponentów - z elementami emocjonalnymi skłaniającymi do ich zakupu, takimi jak kształt i wzornictwo. Znaczenie tej tematyki podkreśla fakt, że w tym roku po raz pierwszy w ramach targów zorganizowana zostanie Międzynarodowa Konferencja nt. Paneli Lekkich „Think Light". Goście imprezy będą mieli okazję poznania najnowszego stanu techniki w zakresie lekkich materiałów drewnopochodnych. Trzeci ważny temat targów - obróbka powierzchniowa - zagości w halach poświęconych produkcji mebli: pokazane zostaną tam najnowsze trendy i technologie w tym zakresie.

 

W ramach LIGNA HANNOVER odbędzie się też Forum Rzemiosła - wiodąca impreza dla osób zajmujących się stolarstwem i ciesielstwem. Na tych organizowanych co dwa lata „targach na targach" prezentowane jest pełne spektrum tematyki związanej z rzemiosłem i obróbką drewna. Obecność na czwartej edycji forum zapowiedziały już wszystkie liczące się w branży firmy. Obrabiarki, narzędzia i wyposażenie, technologie obróbki drewna i produktów drewnopochodnych, oprogramowanie, usługi branżowe i programy szkoleniowe, a także liczne prezentacje specjalne - to wszystko znajdzie się w tym roku w halach 11, 12 i 14 - 17. Dodatkowo w ramach forum dnia 31 maja wręczona zostanie nagroda za najlepszą konstrukcję z drewna.

 

3 czerwca - także w hali 17 - odbędzie się prezentacja wyników konkursu dla najlepszych stolarzy i cieślów pod hasłem „Doskonała forma". Na targach przyznana zostanie nagroda w kategorii ogólnokrajowej. Tegoroczną nowością są wyróżnienia specjalne w kategoriach „Lite drewno" i „Okucie".

 

Dużym zainteresowaniem wśród gości imprezy cieszyć się też będzie z pewnością uroczystość wręczenia nagrody za najlepszą usługę dla rzemieślników dla firm partnerskich wyróżniających się jakością serwisu świadczonego dla cieślów i stolarzy. Na targach zaprezentowana zostanie dziesiątka usługodawców, którzy otrzymali najwięcej nominacji od swoich klientów.

 

Forum „Vector" to prezentacja przygotowana przez sekcję obrabiarek do drewna działającą w ramach VDMA. Skierowana jest ona do cieślów i stolarzy, którzy chcą zobaczyć nowości z zakresu narzędzi rzemieślniczych, materiałów i okuć oraz oprogramowanie w zastosowaniach praktycznych - w ramach specjalnych pokazów na żywo.

 

Swoją premierę na LIGNA HANNOVER 2011 będzie miało również forum talentów przygotowane - podobnie jak poprzednia inicjatywa - przez sekcję obrabiarek do drewna działającą w ramach VDMA. Uczniowie będą rywalizować na nim w kilku dyscyplinach. Przewidziano zawody w tworzeniu krótkich reportaży, pisaniu artykułów do gazety targowej online, pisaniu programów sterujących do obrabiarek i obsługiwaniu maszyn.

 

Duży nacisk na tegorocznych targach położony zostanie na promocję młodych rzemieślników i specjalistów. Dlatego w czasie pokazów specjalnych zaprezentowane zostaną liczne prace z drewna przygotowane przez czeladników stolarskich i ciesielskich. Nie zabraknie też wydarzeń o charakterze edukacyjnym: pokazana zostanie droga od idei naukowych do stania się działającymi rozwiązaniami oraz od projektów badawczych do wdrożeń produkcyjnych. W ramach giełdy kariery można będzie dowiedzieć się o perspektywach pracy w leśnictwie i przemyśle drzewnym. Przyznana zostanie też nagroda specjalna dla młodego twórcy w ramach konkursu pod hasłem „Cuda z drewna".

 

 

Tagi