Międzynarodowe spotkanie

200 osób z całej Europy pojawiło się na tegorocznej, organizowanej w Polsce, edycji Interfob - spotkania studentów z europejskich wyższych uczelni związanych z technologią drewna i leśnictwem oraz z szeroko rozumianym drzewnictwem.

Na Interfob przyjechało: 49 osób z Hiszpanii, 25 z Austrii, 35 z Francji, 9 ze Słowenii, 23 z Niemiec, 11 z Serbii, jedna ze Słowacji, 14 ze Szwajcarii oraz 30 z Polski. Interfob - coroczne spotkanie studentów z europejskich uczelni wyższych związanych z technologią drewna i leśnictwem odbyło się pomiędzy 19 a 23 października w ośrodku Bęsia koło Kolna na Mazurach.

Podczas spotkania studenci mogli wysłuchać interesujących wykładów. Prezentacje poprowadzili: Michał Roszkowski z Wydziału Technologii Drewna SGGW, Michał Zasada, dziekan Wydziału Leśnego SGGW oraz Katarzyna Orlikowska z Wydawnictwa Inwestor. Tego samego dnia 20. Października po części wykładowej odbyła się tradycyjna prezentacja szkół uczestniczących w Interfobie. Każda z uczelni przestawiła swój profil, możliwości kształcenia i rozwoju oraz perspektywy zatrudnienia w branży.

Kolejnego dnia Interfobu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z polskim przemysłem drzewnym, meblarskim oraz gospodarką leśną. Studenci wybrali się z wizytą do fabryki mebli Szynaka w Lubawie, DFM Awangarda w Działdowie oraz Swedwood w Lubawie i Wielbarku. Studenci leśnictwa wzięli udział w wycieczce do Stacji Badawczej PAN w Popielnie.

Jednak Interfob, który każdego roku jest organizowany w innym europejskim państwie, to nie tylko spotkanie, podczas którego studenci promują swoje osiągnięcia naukowe i zapoznają się z nowymi technologiami oraz najlepszymi rozwiązaniami technologicznymi. To także okazja do integracji, poznawania obyczajów i kultury innych narodów, czy okazja do zwiedzania miejsc, niekoniecznie związanych z technologią drewna. Dlatego też 22 października została zorganizowana wycieczka na Wilczy Szaniec, gdzie pośród lasu znajdują się ruiny kwatery głównej Hiltera.

Ostatniego wieczora, imprezę zakończono uroczystym bankietem z okazji 20 rocznicy utworzenia Inter fobu, którą swą obecnością zaszczycił dr hab. Ryszard Guzenda prof. nadzw. - dziekan Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jednego z organizatorów tegorocznego Interfobu. Uczestnicy mieli okazję spróbować pieczonego dzika oraz bawić się i dyskutować w międzynarodowym gronie, do późnych godzin nocnych.
Organizatorem tegorocznego Interfobu byli: Samorząd Studencki Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu, Samorząd Studencki Wydziału Leśnego UP w Krakowie, Samorząd Studencki Wydziału Leśnego SGGW Warszawa, Samorząd Studencki Wydziału Technologii Drewna SGGW Warszawa.

- Należy wspomnieć, że Interfob nie odbył by się bez sponsorów, do których należą: Lasy Państwowe, Kronopol, Schattdecor, Wydawnictwo Inwestor, Homag Polska. Chcielibyśmy serdecznie podziękować tym firmom za pomoc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia – podkreśla Mateusz Warkocki z Samorządu Studenckiego Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  

Tagi