Kompaktowa i wszechstronna

Stolarz obrabiający płytę oczekuje od okleiniarki małych gabarytów, a jak najwięcej agregatów, które pozwalają szybko i precyzyjnie okleić formatki. Te walory skupia w sobie okleiniarka prostoliniowa G400 austriackiego producenta Felder KG.

Okleiniarka G400 przeznaczona jest do oklejania obrzeżami z rolki PCW, ABS, okleinami naturalnymi oraz doklejkami drewnianymi. Grubość stosowanej okleiny powinna się mieścić w zakresie od 0,4 – 3 mm, a oklejać można formatki o minimalnych wymiarach 210 mm x 75 mm (dł. x szer.) i grubość od 8 mm do 45 mm.

Wszystkie elementy sterowania obrabiarki zebrane są na panelu sterowania, umieszczonego na wysokości głowy, zapewniając prostą i komfortową obsługę. Osoba obsługująca może z jego pomocą ustawić m.in. temperaturę kleju, a odczytu dokonać na wyświetlaczu cyfrowym lub włączyć automatyczną redukcję temperatury kleju, która pozwala wydłużyć jego żywotność i obniżyć koszty eksploatacji.

W G400 posuw formatki odbywa się z prędkością 9 m/min i został rozwiązany w systemie łańcuchowym, podobnie jak we wszystkich profesjonalnych, dużych okleiniarkach. Na masywny łańcuchu transportowym zamontowane są segmenty wykonane z tworzywa sztucznego, które dodatkowo posiadają gumowe nakładki, zapewniając formatkom optymalną przyczepność. Górna belka dociskowa wyposażona jest w dwa rzędy rolek rozmieszczonych naprzeciw siebie, które gwarantują równomierne rozłożenie nacisku. Ustawień pod grubość płyty dokonuje się za pomocą przekładni ręcznej wyposażonej w precyzyjny licznik wysokości.

Okleinę z rolki umieszcza się na talerzu podawczy o średnicy 750 mm, a jej podawanie następuje automatycznie za sprawą poziomej rolki zsynchronizowanej z posuwem oraz gumowego walca wciągającego. Podawanie przygotowanych pod formatki doklejek drewnianych odbywa się ręcznie.

Zadanie wstępnego obcinana obrzeży PCW/ABS o grubości do 3 mm spełniają nożyce pneumatyczne.

Zespół klejący składa się z teflonowego, łatwego w czyszczeniu, pojemnika o pojemności 1,2 kg, przygotowanego na przyjęcie kleju granulowanego oraz z rolki z precyzyjną regulacją nanoszonego kleju. Poza tym pozwala również na stosowanie klejów typu PUR.
Optymalne zespolenie obrzeży z formatkami gwarantuje zespół dociskowy zbudowany z 2 rolek z dociskiem sprężynowym, przy czym docisk odbywa się dla każdej rolki z osobna i każda z nich potrafi doskonale dopasować się do oklejanej formatki. Pierwsza wykonana jest z aluminium, natomiast druga jest gumowa.

Przy okleiniare G400 funkcję obcinania końcowego, precyzyjnie do wymiaru formatek przejmuje 2-piłkowy agregat obcinający. Agregat ten wyposażony jest w silnik o mocy 0,27 kW, który napędza dwie wysokojakościowe piłki tarczowe, wykonane z węglika spiekanego, o średnicy 100 mm. 2-piłkowy agregat gwarantuje optymalne wyniki cięcia i minimalizuje pozostawianie na krawędzi cięcia białych odbarwień, dalsze poprawianie jest zbędne, co pozwala na oszczędność czasu.
Wielofunkcyjny agregat frezujący nadmiar obrzeża, wyposażony jest w 2 niezależne silniki, każdy o mocy 0,37 kW, które napędzają 2 głowice frezarskie, obracające się z prędkością 12000 obr./min. Każda zaopatrzona w 4 wymienne płytki z węglika spiekanego o promieniu 2 mm, w opcji do dyspozycji stoją płytki o promieniu 3 mm i zapewniają możliwość fazowania cienkich oklein jak również zaokrąglania grubszych.

Austriacki producent przy G400 w opcji oferuje w zależności od wariantu agregat cykliny płaskiej, profilowej oraz polerki.

Agregaty cykliny mają za zadanie „uszlachetnienie” frezowanej wcześniej krawędzi, pozostawiając idealnie gładką strukturę. Do wyboru stoi cyklina płaska lub profilowa. Przy pierwszej bloki nożowe idealnie dopasowują się do formatek za sprawą kopiałów – łożysk, natomiast przy cyklinie profilowej zbudowanej z 2 niezależnych bloków nożowych o promieniu R=2 dopasowanie odbywa się sprężynowo.

Agregat polerki przydatny jest zwłaszcza przy oklejaniu cienkimi obrzeżami o grubości do 1 mm. Jego zadaniem jest wypolerowanie jak i „złamanie” krawędzi, częściowe wyeliminowanie białego odbarwienia, powstałego podczas wcześniejszej obróbki i przywrócenie okleinie pierwotnego koloru.

Przy G400 oprócz kompaktowej budowy, prostej obsługi i szybkiego ustawiania, na szczególną uwagę zasługuje możliwość wybierania spośród 5 wersji.

Wersja I - podstawowa posiada następujące wyposażenie:
- talerz podawczy dla obrzeży z rolki
- agregat obcinania wstępnego
- zespół nakładania kleju
- zespół dociskowy
- agregat obcinania końcowego
- agregat frezujący
- dwa wolne miejsca dla dodatkowych agregatów

Poniższe wersje powstają z doposażenia wersji podstawowej w dodatkowe agregaty i do wyboru klienta stoi:

Wersja II
+ agregat polerki

Wersja III
+ agregat cykliny płaskiej

Wersja IV
+ agregat cykliny płaskiej i polerki

Wersja V
+ agregat cykliny profilowej o promieniu R=2

 

 Gąsienica z łańcuchem dla posuwu formatek
Precyzyjny posuw formatek odbywa się z pomocą systemu łańcuchowego i spiralnych rolek posuwowych, nie pozostawia żadnych zarysowań na powierzchni wysokogatunkowych płyt powlekanych.

 Agregat frezujący nadmiar obrzeża na prosto i okrągło
Wielką korzyścią agregatu kombi jest krótki wymiar maszyny. Komfortowo i szybko odbywa się przestawianie z frezowania na prosto lub z fazą przy cienkich obrzeżach na frezowanie zaokrąglające, standardowo na wyposażeniu znajdują się noże o promieniu 2 mm. Na życzenie wyposażymy Państwa okleiniarkę w noże o promieniu 3 mm.

 Zespół dociskowy
Zespół dociskowy składa się z dużego walca oraz następujących po nim 2 rolek utrwalających docisk. Te dwie rolki wzmacniają docisk obrzeży do formatek. Cały zespół jest mechanicznie zamontowany i za sprawą systemu z zestawem „Quick“ można go szybko i dokładnie ustawiać. Ta regulacja sprężynowa pozwala osiągnąć perfekcyjną fugę pomiędzy obrzeżem, a formatką.

Tagi