Ikea atakuje rynek płyt meblowych

W kwietniu firma Swedspan, należąca do grupy Ikea rozpocznie w gminie Orla (woj. podlaskie) inwestycję wartą 340 mln euro. Powstanie tam fabryka płyt HDF – donosi dzisiejsza Rzeczpospolita.

Firma z grupy IKEA - Swedspan Polska – jest już gotowa do budowy fabryki w Orli niedaleko Białegostoku. Warta 340 mln zł inwestycja może wstrząsnąć polskim rynkiem producentów płyt meblowych.

Inwestycja ruszy w kwietniu i pozwoli firmie Swedspan stworzyć odpowiednie zaplecze produkcyjne zapewniające długoterminowe dostawy paneli drzewnych dla linii mebli IKEA. Przy niskich kosztach własnych fabryka będzie oferować produkty o lepszych parametrach technicznych i mniejszym zużyciu materiałów.

W Orli powstanie więc tartak, fabryka płyt HDF, lakiernia, a następnie fabryka drewnianych krzeseł. W nowym zakładzie Swedspan Polska będzie wytwarzał ultra cienkie płyty HDF, które będą częścią składową lekkich desek wykorzystywanych do produkcji mebli.

Analitycy cytowani przez Dziennik Rzeczpospolita twierdzą, że najwięksi producenci płyt meblowych w Polsce – grupa Krono oraz Pfleiderer Grajewo, mają się czego obawiać. Po pierwsze dużą część przychodów tych firm stanowią właśnie kontrakty zawarte z Ikeą, a po drugie, jak zauważa cytowany przez „Rzeczpospolitą” Radosław Łukaszczuk, analityk DM Millennium: - Polski zakład produkcyjny firmy Swedspan będzie z pewnością bardzo konkurencyjny pod względem kosztów. W skrajnym i pesymistycznym scenariuszu może to oznaczać konieczność walki o przetrwanie tych firm.

Aktualnie grupa Swedspan posiada trzy zakłady produkujące płyty wiórowe - w Szwecji, na Litwie i na Słowacji. Polski oddział firmy został powołany w czerwcu ubiegłego roku.
 

Tagi