Podsumowanie Targów Furnica 2016

- Zakładamy, że w roku 2016 wartość produkcji przemysłu meblowego sięgnie 42 mld złotych. Dlatego tak ważne są targi DREMA, FURNICA i SOFAB. Potrzebujemy partnerów dostarczających innowacje technologiczne, abyśmy mogli być jeszcze silniejsi w konkurencji na całym świecie - mówił podczas otwarcia targów Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

 

Rozwój poznańskich targów zaopatrzenia dla przemysłu meblarskiego zauważa również Stefan Tkaczyk, prezes zarządu FM BRAWO. - Ostatnie 2-3 lata to dynamiczny rozwój poznańskich targów. Wielu klientów, którzy dotychczas traktowali polskie imprezy wystawiennicze jako mało interesujące, pojawia się na tych targach, a to zwiększa szanse na szybszy rozwój branży - zauważa Stefan Tkaczyk.

 

Podczas tegorocznej edycji targów Furnica, które odbyły się pomiędzy 13 a 16 września w Poznaniu Forner koncentrował się na promocji kolekcji włoskich płyt melaminowanych Forner 59' by Cleaf. Branżowe wydarzenie organizowane w stolicy wielkopolski było doskonałą okazją, by szerokiemu gronu osób, które zajmują się produkcją mebli, a także kreacją przestrzeni zaprezentować płyty Cleafa o niezwykle grubych strukturach powierzchni. Kolekcja 59'by Cleaf, w skład której wchodzi 16 struktur i 59 dekorów jest dedykowana producentom tworzącym nowoczesne, odznaczające się niespotykanymi walorami wizualnymi meble, fronty, szafy przesuwane czy elementy dekoracyjne.


- Targi Furnica w Poznaniu to najważniejsze i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie branży komponentów do produkcji mebli. Na obecnym poziomie rozwoju Fornera nie wyobrażam sobie, abyśmy nie byli obecni ze swoimi innowacyjnymi produktami w miejscu, gdzie można zaobserwować nowe trendy, znaleźć inspirację, zobaczyć najnowocześniejsze produkty - twierdzi Sebastian Bartkowiak, właściciel Fornera. - Targi Furnica były dla nas okazją do przedstawienia innowacyjnych materiałów, które zachwycają odbiorców i wpisują się, a niejednokrotnie wyprzedzają aktualne trendy, czyli kolekcji płyt meblowych rodem ze słonecznej Italii - Forner 59' by Cleaf - dodaje. Jak tłumaczy właściciel Fornera, cechą charakterystyczną płyt laminowanych o włoskim rodowodzie są bardzo głębokie i wyszukane struktury powierzchni. - Targowi goście mogli przekonać się o tym, że dają one zarówno wzrokowy, jak i fizyczny efekt, obcując z materiałami, które eksponowaliśmy na naszym stoisku - mówi Bartkowiak.
- Furnica to były dla nas bardzo intensywne dni. Rozdaliśmy mnóstwo wzorników - zarówno tradycyjnych, z małymi próbkami płyt; wzorników papierowych z wklejonymi laminatami pokazującymi powierzchnię płyty Cleafa, jak i eleganckich katalogów w wersji papierowej zawierającymi zdjęcia dekorów kolekcji Cleaf oraz zdjęcia przykładowych realizacji. Odbyliśmy również setki rozmów, nawiązaliśmy nowe kontakty biznesowe, również z klientami z zagranicy, a co najważniejsze - kolekcja Cleaf spotkała się z uznaniem wszystkich osób, które odwiedziły nasze stoisko. Pierwsze nowe zamówienia pojawiły się już w piątek, kiedy jeszcze trwały targi - podsumowuje właściciel Fornera.


Wicepremier: Jesteście wzorem dla innych branż
Na targach Drema, FURNICA i SOFAB gościł wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który zwiedził ekspozycję i wziął udział w odbywającym się w ramach targów Ogólnopolskim Kongresie Meblarski „Polskie meble - konkurencyjna Polska". Głównym tematem spotkania meblarzy organizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Targami Poznańskimi oraz agencją Promedia była konkurencyjność polskiej branży meblowej na zagranicznych rynkach. Podczas tego wydarzenia odbyły się dyskusje panelowe z udziałem najważniejszych osobistości przemysłu meblowego w Polsce na temat m.in. wpływu innowacji technologicznych na konkurencyjność, szans i zagrożeń stojących przed eksportem polskich mebli, a także designu i marki jako wartości dodanej wspierającej sprzedaż. Wicepremier Mateusz Morawiecki wygłosił w trakcie kongresu przemówienie na temat polskiej branży meblarskiej. Z ust ministra rozwoju usłyszeliśmy słowa pochwały pod adresem polskiego przemysłu meblarskiego: "Jesteście wzorem dla innych branż". Podczas spotkania z dziennikarzami Morawiecki podkreślał, że branża meblarska jest polskim sukcesem. - Jesteśmy szóstym eksporterem na świecie i trzecim w Europie po Włoszech i Niemczech. W ciągu dwóch, trzech lat mamy szansę stać się europejskim numerem jeden. To jest nasz cel. Chcemy, żeby polskie meble były eksportowane na cały świat z etykietą „Made in Poland". Etykietą, która będzie świadczyła o ich jakości i znakomitym wzornictwie - mówił wicepremier.

 

MIĘDZYNARODOWE TARGI KOMPONENTÓW DO PRODUKCJI MEBLI FURNICA
i MIĘDZYNARODOWE TARGI MATERIAŁÓW OBICIOWYCH I KOMPONENTÓW DO PRODUKCJI MEBLI TAPICEROWANYCH SOFAB


Dla tysięcy producentów mebli z całej Polski i z krajów sąsiednich, a także przedstawicieli hurtowni komponentów i materiałów meblarskich, targi FURNICA i SOFAB stanowią dobrą okazję do zapoznania się z nowościami w ofercie wiodących dostawców rozwiązań dla przemysłu meblarskiego, a także aktualnymi tendencjami w projektowaniu mebli. Ekspozycja obu targów jest zauważalnie większa od ubiegłorocznej. Trend wzrostowy najbardziej widoczny jest w tym roku w zakresie oferty dla producentów mebli tapicerowanych, która będzie aż o około 50 proc. bardziej obszerna niż poprzednio. Wzrost powierzchni zanotowały także targi FURNICA. W obu częściach ekspozycji obecni będą również ważni dostawcy maszyn, materiałów i komponentów z zagranicy. Oprócz wystawców z Polski swoją ofertę prezentują firmy z Austrii, Białorusi, Chin, Grecji, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii, Turcji, Ukraina, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Udział wystawców zagranicznych wynosi w tym roku aż 40 proc.


Targi Poznańskie nawiązały w tym roku współpracę z kilkuset największymi hurtowniami komponentów i materiałów do produkcji mebli w całej Polsce. Producenci mebli zainteresowani udziałem w targach FURNICA i SOFAB mogli w nich odebrać bezpłatne zaproszenia. Wraz z grupą wybranych najważniejszych hurtowni realizowany jest także program dofinansowania grupowych przyjazdów producentów mebli na targi do Poznania.

Tegoroczna edycja targów FURNICA i SOFAB przyniesie wiele nowych akcentów. Jednym z nich jest Ogólnopolski Kongres Meblarski „Polskie meble - konkurencyjna Polska" organizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Targami Poznańskimi oraz agencją Promedia. Głównym tematem spotkania producentów mebli będzie konkurencyjność polskiej branży meblowej na zagranicznych rynkach. Podczas tego wydarzenia odbędą się dyskusje panelowe z udziałem najważniejszych osobistości przemysłu meblowego w Polsce. Uczestnictwo w kongresie zapowiedział minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Podczas tego wydarzenia poruszone zostaną m.in. takie tematy, jak: wpływ innowacji technologicznych na konkurencyjność, szanse i zagrożenia stojące przed eksportem polskich mebli, design i marka jako wartość dodana wspierająca sprzedaż oraz kierunki rozwoju handlu meblami. Okazją do nawiązania kontaktów i wymiany poglądów w mniej formalnej atmosferze będzie Bal Meblarza.

Jak w przyszłym sezonie wyglądać będą meble? Odpowiedź na to pytanie przyniesie forum modern design trends 2017 poświęcone najnowszym rozwiązaniom i tendencjom w projektowaniu mebli oraz aktualnym i przyszłym preferencjom kolorystycznym i materiałowym. Forum składać się będzie z wystawy oraz cyklu prelekcji i szkoleń. W ramach wystawy zlokalizowanej w pawilonie 3A będzie można zobaczyć nowości przygotowane przez wiele wiodących marek. Partnerami wystawy z zakresu tkanin obiciowych są firmy Davis, Pik, Ridex, Toptextil i Italvelluti. Najnowsze decory zaprezentują także Schattdecor i Egger. Wykłady forum modern design trends 2017 poprowadzi uznany specjalista od Visual Merchandisingu i nowoczesnych technik zwiększania sprzedaży Marek Borowiński. Uczestnicy jego prezentacji dowiedzą się, jak prezentują się trendy na rok 2017 oraz jak właściwie dobrać wzór, kolor i strukturę tkaniny, skór i innych materiałów do bryły mebla. Podczas forum będzie można dowiedzieć się także, jak powstają trendy Schattdecor. Przegląd nowych możliwości w designie z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i struktur przedstawi również firma Egger.

 

Tagi