Kronospan odpowiada na zarzuty (video)

Do prawdy o działalności Kronospanu trudno dotrzeć, trudno też oddychać w Szczecinku pełną piersią – tak zaczyna się materiał TVP na temat Kronospan Szczecinek. Na zarzuty stawiane w mediach odpowiada dyrektor zakładu - Krzysztof Aleksandrowicz.

Materiał TVP Szczecin nt. działalności Kronospan Szczecinek dotyczący wysypiska przy ul. Leśnej oraz uciążliwości powodowanych przez zakład. Poniżej komentarz Krzysztofa Aleksandrowicza.



 

Na zarzuty odpowiada Krzysztof Aleksandorwicz, dyrektor zakładu Kronospan Szczecinek
Nie boimy się i nie unikamy prawdziwego dialogu z Mieszkańcami i Władzami Samorządowymi. Dialogu na temat naszych wspólnych spraw. Proponujemy zaproszenie do merytorycznej dyskusji fachowców i naukowców. Zaprośmy niezależnych ekspertów z dziedziny Ochrony Środowiska. Skorzystajmy z doświadczeń innych miast, np. Koszalina, Ivenack/Meklenburgia-Przedpomorze i wielu innych. Czasem nie trzeba szukać daleko, bo przykładowo na Koszalińskich Targach Budownictwa i Czystego Środowiska spotkaliśmy poważnych ekspertów i ekologów. Wykorzystajmy doświadczenie tamtejszego ruchu społecznego, jakim jest Stowarzyszenie EkoERA - Ekologia Energia Rozwój Aktywizacja, mającego doświadczenie w projektach ekologicznych oraz w kreowaniu energetycznego wykorzystania i analizy potencjału biomasy. Zapytajmy, co ma do zaproponowania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Zapoznajmy się z jego Katalogiem Dobrych Praktyk. Wykorzystajmy szansę ograniczenia niskiej emisji poprzez nowoczesne technologie dla każdego domu. Zobaczmy, co mają do powiedzenia ekolodzy w Szwecji. Temat wykorzystania (odnawialnej) biomasy (z plantacji) do spalania wylansowali w Unii Europejskiej właśnie ekolodzy, którzy wprowadzili go, jako program działania na przyszłe lata.

Przy ul. Leśnej w Szczecinku nie istnieje żadne wysypisko śmieci. Teren ten to około 25 ha podmokłych nieużytków bez żadnej infrastruktury. Kronospan – planując rozwój przedsiębiorstwa – zakupił ten teren (nabyty wcześniej przez Miasto za przysłowiową złotówkę) za niebagatelną już kwotę 8.777.860 zł. Mieszkańcy dysponują przez to dodatkowymi środkami w budżecie Miasta, które mogą być wykorzystane na ich wspólne potrzeby i cele.

Magazynowanie surowca drzewnego niezbędnego do produkcji płyt meblowych jest konieczne dla utrzymania toku produkcji. Obecnie surowiec magazynowany jest na terenie przy ulicy Pilskiej. Firma Kronospan ma zamiar wykorzystać ten teren o wiele bardziej efektywnie - do zorganizowania centrum produkcji mebli. Podobna inwestycja powstała w Mielcu, a polska firma meblarska stała się potentatem w branży zatrudniającym ponad półtora tysiąca pracowników. Surowiec drzewny trzeba jednak wówczas składować w innym miejscu. Ubiegłej zimy po raz pierwszy złożono go na nowo zakupionych terenach przy ulicy Leśnej. Drewno leżało aż do wyjątkowo deszczowego lata 2009 roku. Teren stał się mocno podmokły a ciągniki topiły się przy przewożeniu drewna. Aby umożliwić przejazd maszyn, jako podsypki, użyto trociny tartacznej. W obowiązującej nomenklaturze trocina sklasyfikowana jest jako odpad. Nie jest ona pod żadnym względem materiałem niebezpiecznym.

Surowiec, którego użyto przy ulicy Leśnej z całą pewnością zostanie odzyskany w postaci biomasy. Jest to surowiec wartościowy i jest nań wielu chętnych. Jego wartość szacujemy na kwotę 20.000 zł (połowę tej kwoty Zarząd Firmy Kronospan postanowił przeznaczyć na darowiznę dla szczecineckich szkół i internatów). Podkreślamy, że również piaski, z odsortu zrębki, frakcjonowania trocin, itp., ponad wszelką wątpliwość nie są odpadami niebezpiecznymi, mogącymi komukolwiek lub czemukolwiek zagrażać. Co więcej, są badane przez niezależne instytucje i mogą być one używane do ulepszania lub rekultywacji gleby i ziemi lub nawożenia gruntów na terenie zakładu.

By powstała możliwość wykorzystania terenu przy ulicy Leśnej na cele przemysłowe niezbędne jest dokonanie wielkich nakładów finansowych i rzeczowych docelowo w postaci nawet dziesiątek tysięcy ton piasku, żelaza i betonu. Firma Kronospan przystąpiła już do wyrównania terenu, jego utwardzenia i stworzenia dojazdów. Jest to kosztowny i długotrwały proces. Niemniej mamy plany, aby fabryka tworzyła dzięki temu nowe miejsca pracy, w szczególności w przemyśle meblarskim.
Krzysztof Aleksandrowicz, Kronospan Szczecinek


Materiał TVP Szczecin – Manifestacja mieszkańców Szczecinka przeciw zatruwaniu środowiska

 

CZYTAJ WIĘCEJ NT. KRONOSPANU

 

Tagi