Pawlak: Polska w czołówce światowego wzornictwa

 

- Wzornictwo przemysłowe może być najtańszym sposobem podniesienia efektywności i rentowności polskich przedsiębiorstw. Dzięki atrakcyjnym produktom, nasze firmy mają szansę na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku unijnym - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas finału XVIII edycji konkursu „Dobry Wzór 2011 r.". Uroczystość odbyła się w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

 

W opinii ministra gospodarki kondycja wzornicza polskiego rynku jest coraz lepsza. - Pomimo konkurencji wielkich koncernów i nie zawsze sprzyjającej koniunktury gospodarczej rozwija się wiele nowych, ciekawych projektów. Od kilku lat rośnie też liczba polskich wzorów zgłaszanych do Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego - dodał.

 

Wicepremier Pawlak przypomniał, że Polska jest w czołówce światowego wzornictwa. - Według ostatnich danych raportu ONZ "Creative Economy Report 2010" zajmujemy 8. miejsce w globalnym rynku tych usług - powiedział. Dodał, że nasi projektanci sprzedali towary warte blisko 4 mld dolarów, wyprzedzając kolegów z Holandii, Hiszpanii czy Szwecji.

 

Szef resortu gospodarki wręczając nagrodę specjalną dla najlepszego produktu, podkreślił, że jest to innowacja na skalę światową. - Gazowa płyta ceramiczna firmy Dynaxo jest prostym i funkcjonalnym produktem, który może być wykorzystany w większości gospodarstw domowych - powiedział. Zwrócił uwagę, że umożliwia ona korzystanie zarówno z zasilania gazowego, jak i elektrycznego, co pozwala zoptymalizować zużycie energii.

 

Tagi